تعرفه ثبت دامنه

 

کاربر گرامي کليه قيمت ها به ریال و براي مدت 1 سال معتبر مي باشد.
دامنه یکساله ثبت (ریال) انتقال (ریال) تمدید (ریال)
com 1 650/000    650/000
net 1 850/000   850/000 
org 1 800/000   800/000 
biz 1 840/000   840/000 
info 1 400/000    400/000
ir 1 160/000   160/000 
         

  • ثبت دامین های فوق به صورت اتوماتیک نبوده و ثبت بین 24 تا 48 ساعت زمان نیاز خواهد داشت.
  • دامین های با نام کشور ها مثلا ایران با وجود آزاد بودن امکان ثبت نخواهند داشت.
  • حداقل طول هر دامین باید 3 حرف باشد.

دامین

همانطور که در عرف معمول هر شرکت یا هر شخص دارای مشخصاتی یکتا نظیر : اسم، آدرس و یا آرم می باشد، هر فرد حقیقی یا حقوقی جهت حضور در اینترنت می بایست یک نام و آدرس مجزا برای خود داشته باشد. این آدرس مجزا و انحصاری اصطلاحاً با نام Domain شناخته می گردد.

برای راه اندازی یک سایت اینترنتی به یک هاست (فضایی برای آپلود فایل های وب سایت) و یک دومین که همان آدرس وب سایت و معرف وب سایت است نیاز داریم. آدرس وب سایت که همان دومین نامیده می شود بایستی مناسب با سایت شما باشد تا بتواند تعداد بازدید کننده ی بیش تری را جذب خود نماید، بهتر است از آدرس های طولانی که برای کاربران خسته کننده اند استفاده نکنید و همچنین زیاد مختصر هم نباشد که کاربران متوجه منظور وب سایت شما نشوند. سایت شما توسط دومین است که در فضای اینترنت مطرح می شود و توسط دیگران قابل مشاهده است.

و اما هر دومین برای اینکه بتواند وب سایتی را بالا بیاورد بایستی روی یک هاست قرار بگیرد که شما اطلاعات وب سایت خود را روی آن هاست آپلود کرده اید. اتصال دامنه به وبلاگ توسط دو یا چهار عدد نیم سرور (name server) که مربوط به هاست است و باید از شرکت میزبانی هاست دریافت نمایید صورت می گیرد که باید روی دامنه ست کرد. در صورتی که آدرس اینترنتی را تمدید ننمایید و انقضا شود وب سایت شما از دسترس خارج می شود و بعد از یک ماه آدرس اینترنتی شما قفل می شود و نمی توانید آن را تمدید نمایید و بایستی تا 80 روز صبر کنید تا دومین شما آزاد شود و بتوانید دوباده آن را ثبت نمایید.

دومین com : مخفف commercial می باشد. دومین های com. دارای بیشترین محبوبیت می باشند که امکان ثبت آن برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی امکان پذیر است. این دومین از یک سال تا ده سال ثبت می شود.

دومین net : مخفف network می باشد. این دومین بیشتر برای سایت هایی که در زمینه شبکه فعالیت دارند کاربرد دارد. گرچه ممکن است هر فردی از این نوع دومین استفاده کند. این دومین از یک سال تا ده سال ثبت می شود.

دومین org : مخفف organization می باشد. این نوع دومین ها معمولا برای ارگان ها و سازمان ها استفاده می شود. البته معمولا وقتی حالات com. و net. قبلا توسط فرد دیگری ثبت شده باشد از این دومین نیز استفاده می شود. این دومین از یک سال تا ده سال ثبت می شود.

دومین biz : این دومین بیشتر برای کارهای تجاری و بازرگانی استفاده می شود. این دومین در دسته دومین های gTLD قرار دارد که از یک سال تا ده سال ثبت می شوند.

دومین info : این دومین اولین دومین در حوزه اینترنتی با هدف استفاده نامحدود از زمان ابداع دومین com. می باشد که مخفف Information می باشد . دومین های info. معمول جهت سایت های اطلاع رسانی و عمومی استفاده می شود. این دومین از یک سال تا ده سال ثبت می شود.

دومین name : این دومین که تمامی افراد قادر به ثبت آن می باشند بیشتر جهت اینکه مدیر سایت اسم و فامیل خود را در دومین قرار داده باشد استفاده می شود که معمولا به شکل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و یا این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و یا به شکل www.firstname.lastname.name استفاده می شود. این دومین از یک سال تا ده سال ثبت می شود.

دومین us : این دومین دو حرفی مربوط به کشور آمریکا می باشد که مخفف United State می باشد.

دومین ws : این دومین دو حرفی مربوط به کشور Western Samoa می باشد (Western Samoaیک جزیره در جنوب اقیانوس آرام می باشد) این دومین بیشتر به عنوان مخفف WebSite شناخته می شود که بیشتر برای سایت های شخصی استفاده می شود.

دومین tv : این دومین دو حرفی مربوط به کشور Tuvalu می باشد (جزیره Tuvalu بین هاوایی و استرالیا قرار دارد) این دومین به عنوان مخفف Television و بیشتر برای شبکه های تلویزیونی استفاده می شود.

دومین cc : این دومین دو حرفی مربوطه به کشور Cocos می باشد (جزیره Cocos در اقیانوس هند قرار دارد)

دومین ir : دومین های ir و زیر مجموعه های آن ، مختص کشور ایران می باشد. حرف های ir برگرفته از کلمه iran است. این دومین و دومین های زیر مجموعه فقط یک ساله و پنج ساله ثبت می شود . ثبت دومین ir برای تمامی افراد آزاد است.

دومین ac.ir : این دومین که از زیر مجموعه های دومین ir و دومین های ایرانی است جهت دانشگاه ها و موسسات عالی استفاده می شود. جهت ثبت این دومین، مدارک و اسناد مربوط به موسسه مورد نیاز است.

دومین co.ir : این دومین از زیر مجموعه های دومین ir می باشد و جهت شرکت های کوچک و بزرگ استفاده می شود. ثبت این دومین مستلزم ارائه اساسنامه شرکت و مدارک شرکتی می باشد.

دومین gov.ir : این دومین که از زیر مجموعه های دومین ir است جهت سازمان ها و ارگان های دولتی استفاده می شود. ثبت این دومین فقط برای سازمان ها و ارگان ها امکان پذیر خواهد بود. همچنین پسوند های جدید (new TLD) که با آن ها می توانید کسب و کار خود را به صورت دقیقتر به جهانیان بشناسانید به عنوان مثال پسوند .city برای معرفی شهر خودتان یا پسوند .company برای ثبت نام دامنه با نام شرکت شما به صورا انحصاری می تواند به شما در این ضمیمه کمک نماید

کارکترهای مجاز عبارتند از : حروف a تا z ، اعداد 0 تا 9 و خط تیره ( - ) ، در ضمن حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نمی کند .

شما از space نمی توانید در نام دامنه استفاده نمایید در دامنه های بین المللی حداقل کاراکتر برای ثبت دامنه 4 حرف می باشد و در دامنه های ملی 3 حرف است

خیر ، برای دامین .com می توانید مدت ثبت آن را از 1 تا 10 سال و برای دامین .ir می توانید مدت ثبت آن را از 1 تا 5 سال تعیین کنید ، ضمن اینکه می توانید قبل از به پایان رسیدن دوره ثبت ، برای تمدید آن اقدام نمائید .

ثبت دامنه ها یا پسوند های مربوط به کشور ها که به اصطلاح CCTLD نامیده می شوند برای ثبت نیاز مند اطلاعات شهروند همان کشور هستند.

به عنوان مثال دامنه با پسوند .ca برای ثبت نیازمند اطلاعات دقیق از شهروند کانادا است

یا دامنه با پسوند ..ru مدارک دقیق و حتی کپی کارت شناسایی شهروند روسیه را برای ثبت نیاز دارد.